Warto przeczytać
UWAGA!
- Przed każdą kąpielą należy przewietrzyć łazienkę, w czasie włączonego piecyka gazowego a w szczególności w trakcie kąpieli należy mieć bezwzględnie w mieszkaniu uchylone lub rozszczelnione okna, tak aby zapewnić dopływ świeżego powietrza dla potrzeb pełnego spalania gazu.
- Nie zasłaniać kratek wentylacyjnych (nawiewnych w drzwiach łazienkowych oraz wywiewnych, bo to one chronią nas przed zatruciem!
- Przykład niewłaściwej instalacji rur odprowadzania spalin do przewodu kominowego.
- W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu urządzeń gazowych bądź przewodów kominowych należy zgłosić ten fakt bezzwłocznie odpowiednim specjalistom!
Instalacje gazowe
- Wewnętrzna instalacja gazowa rozpoczyna się od zaworu głównego ("kurek główny"), a kończy się na odbiorniku gazowym np. kotła czy kuchence.
- Instalacja gazowa powinna oznaczać się solidnym wykonaniem.
- Najczęściej używane materiały do instalacji gazowych to rury miedziane i rury stalowe.
- Aby bezpiecznie korzystać z wewnętrznej instalacji gazowej właściciel lub zarządca nieruchomości zgodnie z zapisami prawa budowlanego (Dz. U. z 1994r.Nr b9,poz ze zmianami) powinien co najmniej raz w roku sprawdzić stan instalacji gazowych.
- Kontrolę instalacji gazowych mogą przeprowadzać tylko upoważnione osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
- Co najmniej raz w roku umożliwić specjalistom wykonanie przeglądu oraz czyszczenia piecyka gazowego.
- Utrzymanie urządzenie gazowego w dobrym stanie technicznym i czystości jest obowiązkiem każdego użytkownika. Wyeksploatowane piecyki starego typu bez zabezpieczeń należy wymienić na nowe.
- Co najmniej raz w roku udostępnić mieszkanie pracownikom służb kominiarskich w celu zbadania prawidłowości działania oraz drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych.